POMIARY INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH
Pomiary instalacji elektrycznych stanowią bardzo ważną rolę w ocenie ich stanu technicznego pod względem bezpieczeństwa i niezawodności ich eksploatacji.
Sprawdzeniu instalacji elektrycznych niskiego napięcia podlegają następujące obiekty:
- mieszkalne,
- handlowe
- użyteczności publicznej
- przemysłowe
- rolne i ogrodowe
- budynki prefabrykowane
- place budowy,
- wystawy,
- targi,
- pomieszczenia medyczne.
Ponadto pomiary i badania instalacji elektrycznych należy wykonywać przy prowizorycznych instalacjach, urządzeniach fotowoltaicznych, niskonapięciowych zespołach prądotwórczych oraz innych instalacjach i zasilanych przez nie urządzeń elektrycznych.
Wyniki badań odbiorczych lub okresowych, stanowią podstawę do podjęcia odpowiedniej decyzji o przekazaniu instalacji i urządzeń elektrycznych z nią powiązanych, do dalszej eksploatacji lub o przedłużeniu okresu eksploatacji lub o konieczności wykonania właściwych napraw i remontów lub wręcz wycofania z eksploatacji.
Pomiary instalacji elektrycznych w zależności od czasu wykonywania i zakresu pomiarów dzieli się na badania odbiorcze i eksploatacyjne (okresowe).
Instalacje elektryczne powinny być zweryfikowane przed ich oddaniem do eksploatacji i po każdej znaczącej modyfikacji. Badania odbiorcze mają na celu potwierdzenie właściwego wykonania robót z godnie z wymaganiami odpowiednich norm i przepisów.
Zakres badań odbiorczych jest zazwyczaj szerszy niż badań okresowych i obejmuje wykonanie następujących czynności:
- sprawdzenie dokumentacji,
- oględziny instalacji i/lub urządzeń,
- próby i pomiary odpowiednich parametrów,
- sprawdzenie funkcjonalne działania urządzenia i/lub układu.