Autonomiczne źródła zasilania
Z dniem 30.05.2018r Ośrodek Pomiarów i Automatyki PW S.A. rozszerzył swoją ofertę pomiarową o nową usługę polegającą na doborze autonomicznych źródeł zmagazynowanej energii elektrycznej w SZPW (Systemy Zasilania Potrzeb Własnych).
Usługa jest wynikiem zakończenia realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa II: Wsparcie otoczenia potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, Działanie 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, Poddziałanie 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP pt. „Hybrydowy zasobnik energii elektrycznej dla lokalnych źródeł zasilania rezerwowego”.
Usługa wykonywana jest przy wykorzystaniu autorskiego oprogramowania opracowanego w wyniku wspólnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych z Politechniką Śląską, Wydziałem Elektrycznym.
Nowa usługa pozwala na najkorzystniejszy dobór autonomicznych źródeł zmagazynowanej energii elektrycznej w SZPW w postaci wtórnych ogniw chemicznych oraz superkondensatorów w zakresie:
– rodzaju źródła, typu, ilości ogniw (również układy hybrydowe),
– zapotrzebowania na energię elektryczną, charakteru obciążenia, wartości napięcia,
– warunków klimatycznych występujących w miejscu zabudowy,
– sprawności, kosztu inwestycji i eksploatacji, spodziewanego czasu pracy,
– ochrony środowiska.
Stworzone przez nas opracowanie pozwala na odpowiednie zarządzanie i monitorowanie pracy źródeł magazynowania energii w celu ich ochrony przed uszkodzeniem, utrzymaniem pożądanego stanu naładowania i przedłużenia żywotności. Pomiary zachowania się źródeł i przepływów energii pozwalają na optymalny dobór superkondensatorów oraz akumulatorów do wykorzystania w ich w systemach SZPW.
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020
Oś priorytetowa II:
Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I
Działanie 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw
Poddziałanie 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP