Nowy projekt badawczy NCBR
W dniu 11.12.2017 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformowało o zakończeniu oceny merytorycznej projektów złożonych w trzecim etapie naboru w konkursie 1/4.1.2/2017 Działanie 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe”, Poddziałanie 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze” (Program Inteligentny Rozwój).
W ramach konkursu finansowanie uzyskał projekt „Rozproszony system poprawy jakości energii elektrycznej”. Projekt będzie realizowany przez Wydział Elektryczny oraz Ośrodek Pomiarów i Automatyki S.A.
Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie rozproszonego systemu poprawy jakości energii elektrycznej poprzez opracowanie urządzenia pozwalającego na ograniczenie zawartości wyższych harmonicznych w przebiegach prądów i napięć, a także zmniejszenie poboru mocy biernej z sieci zasilającej.
Planowane efekty:
W efekcie realizacji projektu powstanie nowy produkt posiadający m.in. następujące funkcje:
– możliwość poprawy jakości energii po stronie niskiego napięcia (filtr hybrydowy na niskie napięcie),
– rozwiązywanie problemu jakości energii w miejscu ich powstawania (system rozproszony) wprzeciwieństwie do najczęściej stosowanych rozwiązań z centralną kompensacją i filtracją po stronie średniego napięcia,
– wykonanie w wersji standardowej oraz przeciwwybuchowej wymaganej między innymi w przemyśle górniczym,
– dedykowane oprogramowanie pozwalające na optymalny dobór parametrów i lokalizacji urządzeń w sieciach użytkownika,
– całościowa strategia nastawiona na uzyskanie pożądanych wyników przy minimalizacji kosztów inwestycyjnych, począwszy od wyboru technologii, przez dobór parametrów, aż po miejsce lokalizacji,
Wartość projektu: 2 051 414,82 zł
Dofinansowanie OPA SA: 529 030,13 zł
Projekt realizowany w ramach:
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020
IV oś priorytetowa: „Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego”
Działania 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe”
Poddziałania 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze”
NCBR jest instytucją pośredniczącą w przekazywaniu funduszy UE w ramach trzech programów operacyjnych w Perspektywie Finansowej na lata 2014-2020, tj.: Programu Inteligentny Rozwój (PO IR), Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oraz Programu Polska Cyfrowa (PO PC). Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej program na rzecz rozwoju badań i tworzenia innowacji. Dzięki niemu dofinansowanie m.in. na wspólne prowadzenie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych uzyskują naukowcy i przedsiębiorcy, a wyniki prac B+R znajdują praktyczne zastosowanie w gospodarce.