Nowy projekt badawczy NCBR
W dniu 16.06.2020 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformowało o zakończeniu oceny merytorycznej projektów złożonych w trzeciej rundzie w ramach konkursu 6/1.1.1/2019 Działanie 1.1 “Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój).
W ramach konkursu do dofinansowania został wybrany projekt pt. „Zastosowanie innowacyjnych hybrydowych kompozytów polimerowych w konstrukcji urządzeń budowy przeciwwybuchowej”. Projekt będzie realizowany przez Ośrodek Pomiarów i Automatyki S.A. oraz Instytut Bezpieczeństwa Technicznego Ex Solution Sp. z o.o.
Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie innowacji produktowej w postaci lekkich urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym z osłoną ognioszczelną przeznaczonych do stosowania w obszarach zagrożonych wybuchem np. metanu i pyłu węglowego. W ramach projektu powstaną rozwiązania skrzynek łączeniowych niskiego i średniego napięcia oraz pól rozdzielczych średniego napięcia wykonane z innowacyjnych hybrydowych kompozytów polimerowych.
Planowane efekty:
W efekcie realizacji projektu powstanie nowy produkt posiadający m.in. następujące funkcje / cechy:
– znaczne obniżenie wagi poprzez zastosowanie innowacyjnych hybrydowych kompozytów polimerowych ok. 30-40%,
– poprawa bezpieczeństwa użytkowania ze względu na ochronę przeciwporażeniową w związku ze zwiększoną rezystencją elektryczną materiałów,
– modułowa budowa skrzynek łączeniowych pozwoli elastycznie konfigurować ich połączenia w grupy,
– podstawowy środek bezpieczeństwa w zakresie przeciwwybuchowym przy realizacji np. urządzeń sieci elektroenergetycznej NN, aparatury pomiarowej oraz kontrolnej czy urządzeń elektronicznych i teleinfomratyczych,
– rozwiązanie problemów wynikających z zastosowania materiałów kompozytowych dotyczących: odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji związanego z możliwością wybuchu wewnątrz obudowy oraz wystąpienia łuku elektrycznego (dla urządzeń o napięciu znamionowym powyżej 1kV), konieczności odprowadzania ciepła z wnętrza obudowy w warunkach normalnej pracy, antyelektrostatyczności zewnętrznej części obudowy, konieczności spełnienia wymogów narzuconych przez normy dotyczące urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym z osłoną ognioszczelną,
– wysoka odporność na czynniki chemiczne opracowanych konstrukcji,
– zastosowanie innowacyjnego materiału spowoduje podwyższenie przewodności cieplnej i antyelektrostatyczności powierzchni obudów.
Wartość projektu: 3 669 391,82 zł
Dofinansowanie OPA SA: 1 225 242,88 zł
Projekt realizowany w ramach:
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020
Oś priorytetowa: „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa”
Działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”
Poddziałania 1.1.1. „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”
NCBR jest instytucją pośredniczącą w przekazywaniu funduszy UE w ramach trzech programów operacyjnych w Perspektywie Finansowej na lata 2014-2020, tj.: Programu Inteligentny Rozwój (PO IR), Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oraz Programu Polska Cyfrowa (PO PC). Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej program na rzecz rozwoju badań i tworzenia innowacji. Dzięki niemu dofinansowanie m.in. na wspólne prowadzenie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych uzyskują naukowcy i przedsiębiorcy, a wyniki prac B+R znajdują praktyczne zastosowanie w gospodarce.